כלבים ובני אדם חיו זה לצד זה במשך אלפי שנים, כאשר ההנחה המקצועית היא כי תהליך הביות התרחש לפני כ 30 אלף שנה. הראיה הארכאולוגית לביות למעשה התגלתה בישראל כאשר התגלו קברים של אנשים וכלביהם שתועדו לפני 11,000 ו – 12,000 שנים. אולם, המקרה הוותיק ביותר התגלה ב – 2012 במערה בסיביר.

מהרגע שהכלבים עברו את תהליך הביות ונקראו "כלבים", הם כבר אינם "זאבים" והם שונים מהם מבחינה גנטית ולכן תזונתם צריכה להיות בהתאם.

ניתן להגדיר את הכלבים כיום כחיות אורבניות החיים לצד בני האדם בבתים בעלי שליטה על הטמפרטורה, הם אינם צריכים לעבור שטחים של עשרות קילומטרים בכדי לצוד את מזונם ואורך חייהם שונה לחלוטין מזה של זאב בטבע. לכן, התזונה אינה יכולה להיות זהה.

מאמר זה בא לבחון מהו תהליך ביות הכלבים ועל מה הוא משפיע. בעיקר מבחינת התזונה. אז בואו ללמוד כיצד תהליך הביות השפיע על הצרכים התזונתיים של כלבים לעומת אבותיהם הזאבים.  

מהו תהליך הביות?

בני אדם בייתו עשרות חיות, מסוסים ועד דבורים. למרות שההרכב הגנטי בין החיה המבויתת לאבותיה נותר יחסית זהה, ישנו הבדל משמעותי באופנים רבים.

כאשר בני האדם מבייתים חיה, הם שולטים למעשה בהרבה תחומים מחייה. לדוגמא, החיה אינה בוחרת את בן זוגה אלא בן האדם מרביע אותה. מבחינת כלבים, בני האדם לאורך השנים גם הרביעו כלבים עם מאפייני גזע ספציפיים, כגון מראה והתנהגות ובכך למעשה שלטו על התפתחות הגזע ולאורך הדורות השתנו מאפייני המראה והאופי של הכלבים. ניתן להבחין בזאת בשוני במראה של גזעים כגון בולדוג, בוקסר, רועה גרמני ועוד אחרים.

כלומר, ביות הוא התהליך התערבות מכוונת ע"י בני אדם במטרה לשנות תכונות מסוימות (פיזיולוגיות והתנהגותיות) של חיית בר בכדי להתאים אותן לצרכים שלהם.

כיצד התרחש תהליך הביות?

אז איך הפכו הזאבים לכלבים שאנו מכירים היום? כיצד מטורפים הם הפכו לכלבי הפג והקינג צ'ארלס ספניאל שאנו מכירים?

ההנחה הרווחת בקרב היסטוריונים וארכאולוגים היא שהזאבים למעשה בייתו את עצמם בקרב בני האדם הציידים-מלקטים של התקופה העתיקה. ניתן להגדיר זאת כהישרדות החברותיים ביותר.  

המדענים טוענים כי השינוי הגופני שנראה בכלבים לאורך השנים – זנבות מעוגלים, אוזניים נפולות ופרווה מדובללת, מראה למעשה על תהליך שנקרא ביות עצמי. זה מה שקורה כשהחיות החברותיות ביותר ממין מסוים מרוויחות יתרון תחרותי על האחרות. החברותיות הזו הובילה לשינויים פיזיים שלקחו מספר דורות.

הזאבים שהיו חברותיים יותר זכו ביתרון בעיקר בכך שהם קיבלו גישה למזון של בני האדם וגם לקורת גג. וכך המשיך לחץ הברירה הטבעית של החברותיות והמשך השוני במראה ובהתנהגות של הזאבים.

ראייה נוספת לתיאוריה זו הגיעה מניסוי שנערך ברוסיה בו הרביעו שועלים. בניסוי הרביעו רק את השועלים שהיו חברותיים בקרבת בני אדם. התוצאה הייתה שועלים שלא רק נראו חמודים יותר כמו כלבים אלא גם היו מסוגלים לזהות ולפעול על פי סימנים חברתיים של בני אדם.

על מה תהליך הביות משפיע?

מעבר לשוני במראה הפיזי, תהליך הביות הוביל לשינוי מהותי בגנים של כלבים לעומת אבותיהם הזאבים. קבוצת מחקר ניתנו את הקודים הגנטיים של זאבים מרחבי העולם, כמו גם את הגנים של כלבים מ – 14 גזעים שונים. לאחר מכן הם השוו את הקודים הגנטיים של הכלבים לזאבים, בניסיון לאתר היכן מתקיים שוני.

החוקרים התמקדו ב – 36 אזורי גנים שונים. הם מצאו ש 19 מאזורים אלה מכילים גנים קריטיים לתפקוד המוח ו – 8 מתוכם חשובים להתפתחות מערכת העצבים. שוני זה בגנים אינו מפתיע שכן הכלבים היו צריכים להתאים את התנהגותם למחיה בחברת בני האדם.

אולם, מה שכן הפתיע את החוקרים היה שוני ב – 10 אזורים האחראים לתזונה, ובפרט פירוק עמילן. בני אדם בנויים לעיכול תזונה עשירה בעמילן : הרוק שלנו מכיל אנזים בשם עמילאז המתחיל בפירוק עמילן ברגע שזה מגיע לחלל הפה. הריר של הכלבים אינו מכיל אנזים זה, אבל כלבים כן מפרישים עמילאז מהלבלב שלהם, מה המאפשר פירוק עמילן במערכת העיכול.

החוקרים מצאו שלכלבים יש יותר עותקים של גן בשם AMY2B והוא פי 28 יותר פעיל מאשר אצל זאבים. גן זה חיוני לייצור עמילאז.  

נמצא גם כי כלבים הראו שינויים בגנים ספציפיים המאפשרים פירוק מלטוז לגלוקוז, שלב עיקרי נוסף בפירוק עמילן, ובגנים המאפשרים לגוף לעשות שימוש בגלוקוז.

בנוסף, מעבר לשוני במראה ובמערכת העיכול, נראה כי כלבים איבדו קצת מהיכולת שלהם לפתור בעיות כלהקה והם למדו לעבוד יחד עם בני אדם. הם למדו להשתמש בבני אדם לפתור בעיות.

נערך ניסוי שהציג ללהקת זאבים וקבוצת כלבים אתגר בלתי אפשרי – קופסא שלא יכולה להיפתח. המטרה הייתה לבחון כיצד כל מין מגיב לבעיה ומנסה לפתור אותה. הזאבים ניסו הרבה טכניקות שונות של ניסוי וטעיה בניסיון לפתוח את הקופסא. הפעילות שלהם היא בעיקר פיזית. הכלבים לעומתם פועלים אחרת. ברגע שהם נתקלו בקושי, הם הסתכלו לאחור אל בני האדם לבקשת עזרה. האסטרטגיה שלהם היא חברתית.

עובדה מעניינת נוספת היא שכאשר כלבים ובני אדם מביטים זה בעיני זה, המוח שלנו ושלהם מפריש הורמון בשם oxytocin. הורמון זה קשור לקשר הורי ואמון. הורמון זה מופרש בקרב מערכות יחסים אחרות של יונקים, כגון בין אמא לילד או בני זוג, אולם זאת הפעם היחידה שתופעה זו נצפתה בין שני מינים שונים.  

אז מה זה אומר לנו מבחינת בחירת המזון לכלבים שלנו?

למרות האמונה של רבים כי כלבים צריכים לאכול מה שאבותיהם הזאבים אכלו, יש לזכור כי למעשה כלבים הם שונים גנטית מזאבים ולכן לא צריכים לאכול תזונה דומה.

כלבים בימינו חיים בתנאים שונים לחלוטין, הם לא צריכים לרוץ עשרות קילומטרים בשמירה על טריטוריה, תנאי מזג האוויר הם שונים, זמינות האוכל שונה וכפי שראינו גם ביולוגית הם נבדלים מהזאבים.

כל אלה מראים לנו כי לא ייתכן כי תזונה של כלב ביתי צריכה להיות זהה לתזונה של זאב שחי בטבע.

איפה זה בא לידי ביטוי?

לדעתי זה מתייחס בעיקר ברמות החלבון שצריכות להיות מאוזנות (לא 80% בשר אמיתי או מעל 30% על בסיס יבש) ושאין צורך תזונתי אמיתי להימנע מפחמימות מזינות כגון דגנים מלאים וכדומה.

לסיכום,

הכלבים ליוו את בני האדם במשך עשרות שנים והם מעבר לחברנו הטובים ביותר – הכלבים הם משפחה. מתפקידנו לזכור מהיכן הם הגיעו ומה הם היום בכדי לספק להם את התזונה המתאימה ביותר לצרכים התזונתיים שלהם.

ביבליוגרפיה:

Natural pet food: A review of natural diets and their impact on canine and feline physiology – https://academic.oup.com/jas/article/92/9/3781/4702209

How Accurate Is Alpha’s Theory of Dog Domestication? – Smithonian Magazine – https://www.smithsonianmag.com/science-nature/how-wolves-really-became-dogs-180970014/

Study Reveals Origin of Modern Dog Has a Single Geographic Origin – Stony Brook University – https://news.stonybrook.edu/news/general/2017_07_18_Study_Reveals_Orgin_of_Modern_Dog

The canine genome – Elaine A. Ostrander1,3 andRobert K. Wayne2 – Genome Research – https://genome.cshlp.org/content/15/12/1706.long

Foxy Behavior: how a Russian fox farm uncovered the basis of canine domestication – Harvard University – http://sitn.hms.harvard.edu/flash/2019/foxy-behavior-russian-fox-farm-uncovered-basis-canine-domestication/

The genomic signature of dog domestication reveals adaptation to a starch-rich diet – https://www.researchgate.net/publication/235375792_The_genomic_signature_of_dog_domestication_reveals_adaptation_to_a_starch-rich_diet

Diet adaptation in dog reflects spread of prehistoric agriculture – Heredity – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5061917/

Amy2B copy number variation reveals starch diet adaptations in ancient European dogs – The Royal Society – https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsos.160449

The Role of Oxytocin in the Dog–Owner Relationship – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6826447/

Opinion: We Didn’t Domesticate Dogs. They Domesticated Us. – National Geographic – https://www.nationalgeographic.com/news/2013/3/130302-dog-domestic-evolution-science-wolf-wolves-human/