אנשים רבים מאמינים כי מדידת משקל הכלב או החתול היא הדרך המדויקת ביותר לקבוע האם הם נמצאים במשקל גוף תקין. אולם, שיטה זו היא למעשה לא מדויקת מאחר ולכלבים וחתולים יש סגנונות גוף שונים. 

זה נכון שלכל גזע יש משקל אידיאלי אבל זה בהנחה שהכלב או החתול הם סטנדרטיים במידותיהם. למעשה, יש כלבים וחתולים בעלי מבנה גוף גדול או קטן מהרגיל ואז המשקל האידיאלי לאו דווקא יתאים עבורם. 

לדוגמא, אם עבור גזע מסוים טווח המשקל האידיאלי נא בין 20-25 ק"ג ואנו נתייחס לכלבלב קטן במידותיו אז במידה ויהיה במשקל 25 ק"ג הוא יחשב כבעל משקל עודף. ולהפך, אם מדובר על כלב גדול ממדים מבחינת גודל עצמות, אז במשקל 20 ק"ג הוא יהיה בתת משקל.  

הדרך המדויקת יותר בכדי לראות האם חיות המחמד נמצאות במשקל תקין היא באמצעות בדיקת body condition score. כלומר, אנו בוחנים את המצב הגופני של חיית המחמד וכך מעריכים האם חיית המחמד היא בעלת משקל תקין, עודף או בתת משקל. 

באמצעות שיטה של 4 נקודות בדיקה אנו הופכים את הבדיקה להיות סובייקטיבית עבור חיית המחמד שלנו. 

שיטה זו מחייבת אותנו כבעלים להיות יותר מעורבים וערניים למצב חיית המחמד שלנו ולשינויים הגופניים שהיא עוברת לאורך השנים. בכך שאנו מתבוננים עליה ומלטפים אותה אנו יכולים לשים לב גם לשינויים אחרים שיכולים להתעורר כגון שינויים במצב פרווה, הופעת מסה עורית, שינויים בעור ועוד. 

כיצד מבצעים את הבדיקה?

יש להעביר את הידיים בצדי הגוף של חיית המחמד – האם אנו יכולים להרגיש את הצלעות שלה? 

במבט מלמעלה, האם ניתן להבחין במותניים של חיית המחמד? כלומר, האם ניתן לראות צורה של מעין שעון חול או שהיא נראית כמו נקניקייה…. 

העבירו את הידיים על בית החזה והבטן של חיית המחמד – האם אנו יכולים להרגיש מצבורי שומן או בטן מתדלדלת? 

הביטו על התמונות מטה בטבלאות המתאימות (כלב או חתול) ותראו היכן ממוקמת חיית המחמד שלכם. 

ניקוד 1-3 מתחת לאידיאלי

צלעות, חוליות אגן ועמוד שדרה בולטות ממבט גם ללא מגע. אין שומן גוף מורגש ויש אובדן מסת שריר. 

במגע ניתן להרגיש את הצלעות ללא שכבת שומן מעליהם. בטן הדוקה פנימה. 

ניקוד 4-5 - אידיאלי

ניתן לחוש את הצלעות בקלות. יש שכבת שומן עדינה מעליהם. ניתן להבחין בקו המותניים. בטן הדוקה. 

מלמעלה יש מראה של שעון חול ומהצג רואים כי הבטן מתוכה. 

ניקוד 6-9 - בעל עודף משקל

יש מצב שניתן לחוש את הצלעות אולם מרגישים כי יש שכבת שומן עודפת מעליהם. ועד מצב שבו לא מרגישים את הצלעות כלל מתחת למעטה השומן. 

ניתן להבחין בקו מותניים אולם בקושי ועד מצב שבו לא רואים קו מותניים כלל. 

מרגישים מצבורי שומן בבית החזה והבטן. ניתן לראות ולהרגיש מצבורי שומן סביב הצוואר.  

לסיכום

ההמלצה היא לבחון את המצב הגופני של חיית המחמד מדי שבוע בכדי שיהיה לנו מעקב קבוע ולא נפספס. בהתאם למצב הגופני אנו מתאימים את כמויות המזון. 

דבר זה יש כמובן לעשות בשיתוף עם הוטרינר או התזונאית בכדי להתאים את המזון והכמויות שלו בצורה הטובה ביותר למצב הגופני – באם יש צורך בעלייה במשקל או ירידה. 

בכדי להרזות אין צורך במזון מיוחד וניתן לבצע תהליך הרזייה למעשה עם כל מזון – אנו לא מדברים על חיתוך גס בכמויות האכלה עד למצב של הרעבה (כי אז הגוף ירגיש במצוקה, ינעל את הנוטריאנטים ולא ירזה) אלא מדובר על שינוי אורך חיים – התאמת כמויות האכלה, שילוב סיבים תזונתיים ורכיבים בעלי ערך קלורי נמוך להענקת מסה למזון והגברת פעילות גופנית ככל שניתן בהתאם למצב חיית המחמד.