הרכיב הראשון שרוב בעלי הכלבים מביטים בו ובודקים לגביו כאשר הם בוחרים מזון לכלביהם הוא מקור החלבון של המזון. האם מדובר בעוף, דגים, כבש או כל מקור חלבון אחר. 

יש כל כך הרבה מזונות בשוק ובכל אחר מקור חלבון בודד, צירוף של מקורות חלבון, בשר טרי או קמח בשר וכמובן בכל אחד כמויות חלבון שונות. 

אז איך יודעים במה לבחור ומה מתאים לכלב שלנו?

מאמר זה בא לסקור את חשיבות החלבון ומה מטרתו בתזונת הכלבים, מהם מקורות החלבון וכיצד אנו מתאימים את החלבון והכמות שלו לצרכים התזונתיים של כלבים שונים. 

מהו חלבון ולמה הוא חשוב בתזונת כלבים?

חלבון מורכב משרשראות של חומצות אמינו והוא חלק חיוני בכל ייצור חי. תאי הגוף של הכלבים (ושלנו) מורכבים מחלבון, הוא חיוני לגדילה והתפתחות , למערכת החיסון ולנוגדנים והוא נדרש לצריכה באופן יום יומי. 

חומצות האמינו המרכיבות את החלבונים הן אבני הבניין של הגוף. ישנן 22 חומצות אמינו המרכיבות חלבונים. 12 מהם הכלבים יכולים להפיק בעצמם אולם זקוקים לקבל את 10 הנוספים מהתזונה ולכן הם נקראים חומצות אמינו חיוניות. הכלבים חייבים לקבל חומצות אמינו אלה מהמזון אחרת יגרמו חוסרים תזונתיים שישפיעו על בריאותם לטווח הארוך. 

חומצות האמינו החיוניות הם: ארג'ינין, היסטידין, איזולאוצין, לאוצין, ליזין, מתיונין, פניאלאלאנין, טראונין, טריפטופן, ואלין. 

אולם, מחקרים שנעשו בעת האחרונה מצאו קשר בין חוסר תזונתי בטאורין במזונות ללא דגנים ובין מחלות לב אצל כלבים. לכן, ההמלצה היא גם להוסיף לתזונה חומצת אמינו זו. 

חלבון מהחי נחשב כחלבון מלא והוא מספק את כל 10 חומצות אמינו אלה. מקורות חלבון צמחיים הינם חלקיים וצריכים לבוא בשילוב עם דגנים בכדי להיות מלאים.   

איך בוחרים מקור חלבון טוב לכלבים?

בכדי לבחור מקור חלבון איכותי חשוב לראות את הערך הביולוגי של הרכיבים. ערך ביולוגי הוא מונח המתאר את הקלות בה החלבון מתעכל במערכת העיכול של הכלבים וכמה ממנו זמין לספיגה. רכיבים בעלי ערך תזונתי גבוה נחשבים כאיכותיים ביותר והם מספקים את מקור החלבון הטוב ביותר מאחר והם הכי קלים לעיכול וגוף הכלבים יכול לספוג כמה שיותר מהם. ככה הכלבים מקבלים את הכמות חלבון המקסימלית. ישנם רכיבים כמו קמחים שמכילים כמויות חלבון גבוהות מאחר ואלה רכיבים מרוכזים לעומת עוף טרי אולם הערך הביולוגי שלהם נמוך יותר. כלומר, הם לא מתעכלים בקלות והגוף לא סופג מהם כמויות גדולות של חלבון ולכן מהווים מקור פחות טוב לחלבון עבור כלבים. 

שימו לב שעל תוויות המזון לא רשומה מידת הנעכלות והערך הביולוגי של מקורות החלבון ולכן כצרכנים מידע זה לא שקוף. בעיקרון, מקורות חלבון טריים או מבושלים כגון בשר עוף, הודו, בקר וכדומה הם בעלי נעכלות גבוהה יותר מאשר קמח בשר. 

בדומה לכך, במקורות חלבון צמחיים כגון שעועית, חומוס וקטניות אחרות יש חלבון אולם הוא אינו זמין לגוף הכלבים כמו חלבון ממקור חי ולכן הוא פחות יעיל עבור כלבים. 

כאשר אתם משווים מזונות, קחו בחשבון את סוג החלבון והאיכות שלו ולא רק את הכמות שלו. פחות בשר טרי מכיל יותר חלבון נעכל מאשר יותר קמח בשר. תבחרו מזונות עם חלבון בעל נעכלות גבוהה שזמין לגוף הכלבים. 

גם לרכיבי החלבון הבשריים יש דרגות נעכלות שונות לדוגמא – לעוף, הודו, ברווז ודגים יש נעכלות גבוהה וזמינות ביולוגית גבוהה יותר מאשר לבקר וכבש. 

לקמח מוצרי לוואי (חלקים בשריים כגון כבד, ריאות, קיבה, כליות וכדומה) יש נעכלות נמוכה יותר מאשר מבשרים אחרים ולכן עדיף לבחור במקורות אחרים לחלבון. 

 

מהי כמות החלבון שכלבים צריכים?

שלא כפי הדעה הרווחת, כלבים אינם טורפים אלא אוכלי כל. מערכת העיכול שלהם התפתחה לאורך חייהם עם בני האדם בכך שהיא שונה ביולוגית ממערכת העיכול של אבותיהם הזאבים. לדוגמא, הלבלב של הכלבים מייצר עמילאז (האנזים המפרק עמילאנים) כמו הלבלב שלנו. 

גם אורך חייהם של הכלבים בימינו הוא שונה משל הזאבים – הם חיים בבתים מסודרים, ישנים על מיטות וספות, מקבלים ארוחות מסודרות ואינם נדרשים לרוץ קילומטרים רבים בתנאי מזג אוויר קיצוניים. 

לכן, הארוחות שלהם צריכות להיות מותאמות לדרישות התזונתיות הייחודיות שלהם ככלבים ולא זאבים. 

כלומר, ארוחה צריכה לכלול חלבון, פחמימה, שומן וירק. 

שלא כמו שומן, גוף הכלבים אינו יודע לאגור חלבון ולכן מה שאינו בשימוש באופן יומי מופרש דרך הכליות ודרכי השתן ולאורך זמן כמויות חלבון גבוהות יכולות לגרום לעומס על איברים אלה. לכן, אין להאכיל בכמויות גבוהות מדי של חלבונים. אלא אם מדובר על כלבי עבודה שפעילים מאוד! 

ההמלצה שלי היא לא לעבור את 30% חלבון על בסיס יבש או 60-65% חלבון בתזונה מבושלת.

לסיכום

כמו בכל בחירת מזון, אנחנו צריכים ללמוד לקרוא את התוויות ולהבין את המשמעות השונה של כל רכיב. כלבינו אינם יכולים לבחור לעצמם את המזון ולכן האחריות היא שלנו לבצע בחירות תזונתיות חכמות שמתאימות לצרכים של חיית המחמד שלנו. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *